Консультування людей, які страждають депресією

1
мин

Статистика показує, що багато американців говорять про те, що вони  в стані депресії. Це вже як частина їх культури. Хтось знає когось у стані депресії? Як ви вважаєте, вони насправді в депресії? Чи вони поводяться так, ніби вони мають депресію?

Рівень депресії серед народжених після 1950 р. у 20 разів більший, ніж тих, хто народився до 1910 р. Національний інститут психічного здоров’я США в 2012 р. заявили, що 20% всіх людей протягом життя може бути у стані депресії. Кожен п’ятий. Депресія може бути достатньо складним станом. Її використовують, щоб описати багато ситуацій. Деякі люди говорять про депресію, коли фізично виснажені. Вони не можуть подбати про себе, про свою сім’ю. Деякі можуть справлятися з повсякденними обов’язками, але часто використовують такі слова, як: незадоволеність, переживання, стрес. Депресія проявляється по-різному. Інколи у вигляді ізольованості від усіх. Інколи ви починаєте сердитись ні з того, ні з чого. Часто вона асоціюється із втратами чи невдачами. Це все дуже важко. Невиправдані очікування, погані оцінки, погана робота. Скільки людей, стільки може бути різних причин для депресії. Для кожного з нас вона є різною.

Люди говорять про біль і морок, безпорадність і марність, які весь час їх супроводжують. Я додав би до цього переліку ще одне поняття. Вони не мають надії. З книги Едді Велша «Депресія і вперта темрява» (Depression and Stubborn Darkness): «Я відчував, ніби йду через поле мертвих квітів і знаходжу одну прекрасну троянду. Але коли нахиляюся, щоб понюхати її, я падаю в невидиму прірву. Зараз я найнещасніша людина на Землі. Якби поділити те, що я відчуваю, на всіх людей, то у світі не знайшлося б і однієї радісної особи». Люди інколи так відчувають.

Не можна покладатись на медичне пояснення причин депресії. Там говорять про 9 головних чинників зміни настрою. Діагноз ставиться на основі того, про що ми думаємо і як діємо, а не виходячи з тих змін, які ми спостерігаємо або можемо виміряти. Питання в тому, що в рамках того, як депресія діагностується та сприймається у медичному середовищі, вона вписується у категорію психологічного діагнозу. Те, що депресія – більше психологічний, а чи не фізіологічний діагноз, значить, що ми можемо дбати про страждання людей.

Зрозумійте глибину вашого консультування, полегшуйте страждання від депресії. З книги Едді Уелша: «Незважаючи на те, що ви можете думати, Бог каже, що сильна віра може співіснувати з емоційними злетами та падіннями. Це неправда, що віра завжди усміхається». Ви не побачите людину, яка вічно усміхається. Так у житті не буває.

Для початку, працюючи з людьми, нам необхідно дізнатися передісторію їхньої депресії, і що вони мають на увазі під цим словом. Ви можете розходитися у розумінні депресії. Ми говоримо про те, що вони думають, чого хочуть, чого переживають, чого бояться. Які події відбулися та як довго присутня депресія.

Якось до мене на прийом прийшла жінка: «Доктор Уікерт, у мене проблема. Я знаю, що ви християнин. У мене є питання. Останні 4 роки я була на препараті «Прозак», а тепер він не працює так, як раніше. Це звичний наслідок антидепресантів, «Ефект заходу сонця». Зазвичай після цього призначають більші дози, змінюють або додають інші препарати. «Вони хочуть перевести мене на інші ліки. Ви, як християнин, що скажете з цього приводу? Вона була християнкою, ми поспілкувалися. Вона ще приходила до мене на консультування. І вона розповіла, з чого все почалося. Вона народила близнюків. Вона знала, що будуть близнята, пологи пройшли успішно. Загалом жодних проблем. Близнюки в порядку. І тут вона каже: “Я думала, що я піду додому в середу, а мій лікар сказав мені, що я можу виписуватися у вівторок”. Заспокоювати її приходили декілька медсестр, і навіть лікар телефонував. У результаті він виписав їй Прозак. І через 4,5 роки вона все ще на цьому препараті. Мені було цікаво, чи може вона змінити ліки.

Тому буває, що одна подія несе за собою низку інших взаємопов’язаних наслідків. Можливі випадки, що передаються з покоління в покоління. Але зрозумійте також одну річ: якщо щось відбувається у сім’ї, то це не лише через генетику. Це різні речі: сімейне та генетичне. Ваші родичі справлялися з проблемами однаково, і ви так само їм намагаєтесь протистояти, але ви всі в депресії. Те, що відбувається у сім’ї, незавжди питання генетики. Ви не можете говорити: ось мій дід був у депресії, мій батько, та я теж. Просто я такий.

У таких ситуаціях, де є виклики та труднощі, проблеми, зазвичай усі ці ситуації та події асоціюють з депресією. Я зрозумів, чому це було так важливо для жінки, яку виписали на день раніше, і в чому була проблема. Це могла бути сварка, тиск, навіть особисті гріхи.

Запитуйте, чому такі виклики особливо нищівні. Не ставте в основу вашої розмови ваш власний досвід. Як вони відповідають на виклики? Що вони при цьому думають і як діють? Вони думають: «Якщо я десь поступлюся, що зі мною станеться?» Не можна фокусуватися на собі і не бачити Бога, який може вирішити цю проблему. Я питав у цієї жінки, як і в чому вона бачила Бога у цій проблемі. Де був Бог? Вона мені каже: Ви розумієте, я не була в неділю в церкві. Я була у лікарні у вівторок». Що це значить? Бог є лише у церкві?

Ви повинні ставити такі питання, щоб розуміти, як вони справляються з викликами, складнощами, яка відповідь їм би допомогла. Що хотіла ця жінка? Залишитися ще на один день у лікарні. Вона цього досягла. Про роль Бога у житті таких людей. Як “вписується” Бог у цю проблему. Будьте обережними, запитуючи такі питання. Вони можуть сказати: «Та ніяк, якби Бог дбав про мене, Він би забрав мої тривоги та смуток». Дозвольте висловити свої страхи, переживання, розчарування. Пс. 12:2-3 “2 Доки, Господи, забуватимеш мене до кінця? Доки відвертатимеш лице Твоє від мене? 3 Доки носитиму думи мої в душі моїй і скорботи в серці моїм день [і ніч]? Доки буде підноситися ворог мій наді мною?” Чесні питання, що прояляють емоції та пристрасть. 

Ми говоримо про те, що необхідно рости в терпінні під час перших сеансів, коли ми збираємо інформацію. Цитата з книги Еда Вебстера «Парадокси та найбільша депресія»: «Вам не подобається ізоляція під час депресії, але водночас ви уникаєте інших людей. Вам потрібна допомога, але не завжди слухаєте. Ви вірите, що є Бог, але почуваєтеся атеїстом». Терпіння виглядає подібним в офісі душеопікуна. Інколи темп у консультуванні необхідно сповільнити. Це може тривати більше 6-8 тижнів. Потрібно більше часу на молитви, ніж зазвичай. Чути, як вони моляться. Слухаючи їх, молитись самому. Розуміти, за що вони мають молитися. Якою є така молитва. Надихати їх обнадійливими уривками.

Пс. 22:1-3 «Господь то мій Пастир, тому в недостатку не буду, на пасовиськах зелених оселить мене, на тихую воду мене запровадить! Він душу мою відживляє, провадить мене ради Ймення Свого по стежках справедливости».

Пс. 41:6 «Чого, душе моя, ти сумуєш, і чого ти в мені непокоїшся? Май надію на Бога, бо я Йому буду ще дякувати за спасіння Його!»

Отже, якщо ми подумаємо про цей перший крок у процесі консультування, і, на щастя, нас почули і отримаєте якийсь натяк на те, що процес пішов, можете сміливо продовжувати. Є декілька складових. Після кроку №1 у вас будуть співчутливі стосунки з людиною, яка перебуває у депресії. Ви змогли страждати разом із ним. Крок №2 – продемонструвати на основі Біблії, що таке надія, а головне – ставлення до Христа. Це багато що означає. Таке питання – це виклик.

Отже, перше – поясніть, що депресія не триває вічно. Це те, з чим часто нам доводиться боротися. Нам часто хочеться, щоби все було під нашим контролем: люди, події, хвороби. Але ми незавжди здатні на це. А хто це може все контролювати? Бог! Багато людей кажуть, що це все і викликає у них депресію. Я сказав би, що це не зовсім правильно. Важливими є внутрішні переконання, інтерпретація подій, те, що ми можемо змінити, те, що виходить із нас самих. Ось що важливо. Уявіть ситуацію, коли сніг повалив. Весь транспорт стоїть. Заняття у школі скасували. Для 10-річної дитини «Ура! Я не йду до школи! Але в той же час може бути і не «Ура!», якщо батьки попросять його почистити сніг у себе на подвір’ї. А для бізнесмена, якому потрібно на ділову зустріч, де він підписуватиме важливий контракт, а доїхати вчасно він не може? Винен сніг? Ні, ваше внутрішнє сприйняття та обставини. Є речі, за які я відповідаю і можу змінити, а є і навпаки. І тільки я вирішую, що я про це думаю.

Ось чому одні й самі події викликають різні відповіді в різних людей. Якщо ви депресії, ви самі цьому сприяли. Ви можете сказати: мені це не подобається; мені хочеться, щоб депресія була тим, що я можу контролювати чимось поза мною, що не є моєю провиною. Говорячи метафорично, ми маємо підтягнути наших підопічних до вершини, яка вища за них. І якщо їх оцінка сконцентрована на земному, яке йде по спіралі все глибше і глибше в пітьму, це логічно.

У Біблії багато написано про депресію. Для когось це буде здивуванням, що в Біблії повно інформації щодо боротьби, страждань, розпачу та відвертої безнадії.

1 Цар. 24. Для Давида це була відверта безнадійність чи ні? Ця зустріч Давида із Саулом? Передбачливий Бог дав можливість, дав шлях, щоб позбутися Саула.

У Біблії багато місць, де виникає безнадійність, але ми знаходимо ґрунтовні істини, які показують, як подолати труднощі по-біблійному.

1 Кор. 10:13: «Досягла вас спроба не інша, тільки людська; але вірний Бог, Який не попустить, щоб ви випробовувалися більше, ніж можете, але при спробі й полегшення дасть, щоб знести могли ви її». Що це означає? Що кожен з нас може зіткнутись з цим. Це звична справа. Я проходжу це з своїми підопічними. Кожне слово ми розбираємо, що воно означає. Слово говорить, що  Бог не дасть нам ситуацію, з якою ми не можемо справитись. 

Ми говоримо про Флп. 4:13: «Все можу в Ісусі Христі, що мене зміцнює».

Рим. 8:31–35: «31 Що ж скажем на це? Коли за нас Бог, то хто проти нас? 32 Той же, Хто Сина Свого не пожалів, але видав Його за всіх нас, як же не дав би Він нам із Ним і всього? 33 Хто оскаржувати буде Божих вибранців? Бог Той, що виправдує. 34 Хто ж той, що засуджує? Христос Ісус є Той, що вмер, надто й воскрес, Він праворуч Бога, і Він і заступається за нас. 35 Хто нас розлучить від любови Христової? Чи недоля, чи утиск, чи переслідування, чи голод, чи нагота, чи небезпека, чи меч?»

Є біблійні приклади особистостей, які боролися із відчаєм. Наприклад, Каїн у Буття 4 і Ілля в 3 Цар. 19. Це хороші приклади, які можна проходити та розбирати. Тобто, це ще один спосіб підбадьорити їх думати як Христос і бути натхненним Христом.

Раджу прочитати книгу «Чи зупинить медицина біль?» (Will Medicine Stop the Pain?) Елізи Фітцпатрік. 

Під час депресії у нас сумні думки та відчуття через різноманітні причини. Це може бути з кожним. Це призводить до відсутності бажання виконувати свої обов’язки, брак енергії. Чим далі, тим стає дедалі складніше. Це означає більш сконцентровані на собі, більше відстороненості, менше свободи. Ми говоримо про стиль життя, як справлятися з проблемами. Ми могли б сказати, наприклад, що якщо навколо вас мотузки, які вас зв’язують, просто візьміть, та й розріжте їх, і всі проблеми підуть. Але це не так.

Подивимося на зворотню сторону медалі. Коли ми робимо правильний вибір, відповідаючи на депресію. Коли ми вирішуємо щось, виходячи з нашої віри, щоб виконати свої обов’язки, незалежно від того, як ми почуваємось. Хороші відчуття породжуються розумінням, що ви робите Божі справи, і тому виробляється ще більше енергії завдяки вірі.

Ми говоримо про те, що треба підбадьорювати таких людей думати, як Христос, бути наділеним силою Христовою, думати правильні думки про Бога, гріх, про себе. Але це ми говоримо про віруючих людей. Чи може невіруюча людина робити все це? Чи має він надію? Чи вірить він у силу Святого Духа, який може допомогти йому змінитись? Ні. Людині без Христа потрібний Христос. У цьому різниця: ми консультуємо людей чи євангелізуємо?

Рим. 6:11 «Так само ж і ви вважайте себе за мертвих для гріха й за живих для Бога в Христі Ісусі, Господі нашім». Що потрібно, щоб виконати написане тут? Розум. Почитайте, подумайте, прочитайте себе, почувайтеся мертвими для гріха.

1 Кор. 6:9-11 «Хіба ви не знаєте, що неправедні не вспадкують Божого Царства? Не обманюйте себе: ні розпусники, ні ідоляни, ні перелюбники, ні блудодійники, ні мужоложники, 10 ні злодії, ні користолюбці, ні п’яниці, ні злоріки, ні хижаки Царства Божого не вспадкують вони! 11 І такими були дехто з вас, але ви обмились, але освятились, але виправдались Іменем Господа Ісуса Христа й Духом нашого Бога.».

Флп. 4:8 «Наостанку, браття, що тільки правдиве, що тільки чесне, що тільки праведне, що тільки чисте, що тільки любе, що тільки гідне хвали, коли яка чеснота, коли яка похвала, думайте про це!».

Еф. 5:18–20 «І не впивайтесь вином, в якому розпуста, але краще наповнюйтесь Духом, 19 розмовляючи поміж собою псалмами, і гімнами, і піснями духовними, співаючи й граючи в серці своєму для Господа, 20 дякуючи завжди за все Богові й Отцеві в Ім’я Господа нашого Ісуса Христа».

До речі, якби ми виконували те, що написано у 19-му вірші, боролися б ми з депресією до тієї міри, як ми робимо це сьогодні? Ні, чи не так? Тяжко так робити. Тут не сказано просто “захотіть” так робити. «Я мушу» це старанно виконувати. І в 20-му вірші сказано про подяку за все Бога. Виклик у тому, як я можу це зробити? Ми створюємо якийсь перелік подяки. До речі, це викликає депресію у людини, якщо ви дасте їй завдання наступного разу прийти зі списком подяк. Написали дві речі? Вже добре. Іноді навіть одне щось – вже супер. І ми повинні допомагати таким людям, щоб вони мали за що дякувати Богові. Або просимо їх написати подяки на маленьких картках, щоб вони змогли повісити чи приклеїти їх на дзеркалі у ванній, на кухні на холодильнику, в машині на кермо, на комп’ютері на роботі. Виникне питання: а навіщо я це роблю? Для того, щоб у разі спокуси бути невдячним, немилосердним, що я повинен зробити? Щоб мені нагадало це про речі, за які я можу бути вдячним.

Іноді ми говоримо, щоб люди думали лише позитивно. Мовляв, цього достатньо. Ви скажете: я фокусую увагу на Богові, поклоняюся Йому, думаю біблійно, слухняний. Але це не позитивне мислення, це слухняне мислення, біблійне мислення.

Наступне. Проповідуйте Євангеліє самому собі. У книзі Мілтона Вінсента “Євангеліє для початківців” (A Gospel Primer) зазначено близько 30 причин, чому ми повинні повторювати Євангеліє щодня самим собі. Як це робити у прозі, у віршах. «Бог не дав нам Євангеліє, щоб ми могли його охопити і змінюватись в праведника. Не лише для цього. Але і як подарунок на кожен день. У ньому ми знаходимо все необхідне для життя, щоб бути схожими на Бога. Мудрі віруючі дізнаються правду рано, стають майстерними, і отримують доступні привілеї, будучи повністю зануреними в Євангеліє щодня».

Цікаві слова. Подумайте про це. Це вас описує? Ви занурені в Євангеліє? Дуже цікаве одкровення, як думати таким чином. Мудрий віруючий вивчає, що є істина дуже ретельно. Стає досвідченим і отримує вигоду від занурення в Євангеліє, коли говорить його сам собі, коли це необхідно.

«Я виявив, що, коли я занурений у Євангеліє, все, ким я є в очах Бога та інших, здається, виходить більш природним і пристрасним».

Це зовсім інший спосіб роздумів, отже, ви можете виконувати те, що здавалося дуже складним.

Флп. 4:9 «Чого ви від мене й навчилися, і прийняли, і чули та бачили, робіть те! І Бог миру буде з вами!»

Лк. 9:23 «А до всіх Він промовив: Коли хоче хто йти вслід за Мною, хай зречеться самого себе, і хай візьме щоденно свого хреста, та й за Мною йде.».

Люди в депресії, зазвичай, перестають робити те, що потребує поступових дій із певною метою. У мене є план, як це має бути зроблено. Я знаю, як це зробити. Цей перелік не повинен бути болісним, але як звичні буденні речі (як повсякденні турботи, особиста гігієна, вибір одягу, робота, духовне зростання, відвідування церкви тощо).

Коли ви чуєте фразу “Не можу”, що насправді це означає? Вибір не робити щось, не хотіти робити щось. Уважно слухайте, що кажуть ваші підопічні. Слова мають значення.

Яка наша мета життя у Христі? Що нас мотивує? 2 Кор. 5:9 «Тому ми й пильнуємо, чи зостаємося в домі тіла, чи виходимо з дому, бути Йому любими.».

Рим. 8:28-29 «І знаємо, що тим, хто любить Бога, хто покликаний Його постановою, усе допомагає на добре. 29 Бо кого Він передбачив, тих і призначив, щоб були подібні до образу Сина Його, щоб Він був перворідним поміж багатьма братами».

Отже, якою є моя мета? Бути приємний Богові. І як це зробити? Коли ми стаємо дедалі більше схожим на Христа. Чи є приклади в Біблії, де йдеться про важливість для Бога стати подібним до Христа? Бог говорить про Ісуса: «Це Син Мій улюблений…» (2 Петра 1:17), а Ісус каже: «Я роблю те, що наказав мені Отець» (Ін. 14:31).

Добре, але як бути приємний Богу і ставати подібним на Христа в реальному житті? Один із способів – це бажати бути плодом Духа – «любов, радість, мир, довготерпіння, доброта, милосердя, віра, лагідність, помірність» (Гал. 5:22-23). Якщо ми будемо рости в цьому і показувати ці плоди, ми ставатимемо більш схожими на Христа.

Яка моя ціль? Показати на прикладах з Біблії, як їхній гріх може впливати на депресію. Іноді ми хочемо знайти гріх і вирішити проблему з цим конкретним одним гріхом. І все стане кращим. Ні, то не треба робити. Що необхідно? Багато слухати, розуміти ситуацію. Як я можу зрозуміти, що підопічні самі допомагають своїй депресії? Слухаючи після того, як я поставлю необхідні питання.

Отже, депресія має елемент страждання. Іноді ситуація погіршується через думки та вчинки, які суперечать Слову Божому. Наші підопічні в депресії можуть отримати допомогу, навчаючись, як впоратися з гріхом, у потрібний час. Можливо, у них є страх, вони борються зі страхом або злістю. Що я маю на увазі? Допомагаючи людям у депресії, використовуйте знання з інших областей душеопікунства. Не зациклюйтесь на одній цій лекції.

Мт. 6:33-34 «33 Шукайте ж найперш Царства Божого й правди Його, а все це вам додасться. 34 Отож, не журіться про завтрашній день, бо завтра за себе само поклопочеться. Кожний день має досить своєї турботи!».

Як багато хто розглядає цей уривок? У мене достатньо проблем сьогодні, про завтра взагалі не думатиму. Хіба ми кажемо, що християни не сумують? Ні, звичайно. Але у чому різниця? Чи стає це домінуючим фактором у нашому житті? Коли вина не дозволена, і вона стає гнітючою. Ви думаєте, що люди борються з депресією через провину і те, що було зроблено в минулому? Так. Це все взаємопов’язане. Пр. 28:13 «Хто ховає провини свої, тому не ведеться, а хто признається та кидає їх, той буде помилуваний». Іноді людина не може викинути, розлучитися з подіями зі свого минулого. І це минуле продовжує тяжіти над ними.

У мене є 4 питання щодо депресії.

1) Чи є метою допомогти людині в депресії почуватися краще? Яка моя ціль? Прославляти Бога, живучи благочестиво, бути приємний Йому, бути подібним до Христа, зростати в плодах Духа.

2) Чи можливо, що людина відчує себе краще в середині вашого з нею шляху? І чи є взагалі обіцянка, що йому обов’язково стане краще? Чи є часові рамки з цього приводу? Коли ви будете ідеально почуватися? Яке коротке наше життя порівняно з вічністю.

3) Як вирішити, чи потрібно приймати антидепресанти з огляду на ризики та користь? Ризики є, звісно. Один із них, це зниження статевої функції. Як мені вирішити? Обережно. Іноді до мене приходять із запитанням, чи приймати антидепресанти, чи проходити консультування. Я не розумію такого питання. Я бачу людей, які приходять до мене, які вже на ліках. Але якщо ще не наважилися, скажу так: спробуємо консультування протягом кількох тижнів, а потім ви вирішите. Але поставтеся до цього серйозно. Я маю на увазі, виконуйте необхідне. Іноді я можу відправити їх до медичного закладу на обстеження. Це вже відповідальність лікарів. Хіба всі, хто намагається покінчити життя самогубством, справді хочуть це зробити? Іноді так. Тому тут варто поставитися до цього серйозно.

4) Домашнє завдання. Які вірші, на вашу думку, вони мають вивчити? Пс. 41:2; Флп. 4:7-8; 2 Кор. 5:9, Рим. 8:28-29; Гал. 5:22-23; Мт. 6:33-34. Записуйте один спосіб, як ви догоджаєте Богу, і як ви стаєте схожими на Христа. Я використовую книги Мілтона Вінсента “Євангеліє для початківців” (A Gospel Primer), “Довіряючи Богу” (Trusting God) Джеррі Бріджса. Потрібно постійно повторювати Євангеліє. Проходьте ці книги з ними. Бувають випадки, коли у людини депресія – вона бореться з перфекціонізмом, тому що вони усвідомлюють, що вони не є ідеальними. Ми проходили на цю тему книгу Емі Бейкер “Ідеальна картина” (Picture Perfect).

Є багато можливостей, багато способів допомогти людям із депресією. І щодо останнього пункту з домашніми завданнями. Ми розуміємо, що Бог працює через нас, що зустріч пройшла успішно, але необхідно ще попросити, щоб людина написала невеликий підсумок ваших зустрічей, щоб ви розуміли, наскільки вони перейнялися тим, про що ви говорили, чи «достукалися» ви до них із Божою допомогою. Це допоможе вам розуміти ситуацію з вашими підопічними.

Автор статті: Доктор Даниэль Уикерт, Конференция: АCВC 2016

Перекладач: Зуб Світлана

Стаття російською: https://helpforheart.org/ru/konsultirovanie-lyudej-stradayushhix-depressiej/

Комментарии

Добавить комментарий